Kā rūpēties par veselām ausīm un kristāldzidru dzirdi*

Pirmdiena, 2010. gada 6. septembris 14:04
www.apollo.lv
Ērtu saziņu un komunikāciju nodrošina ausis, tāpēc ir ļoti svarīgi rūpēties par ausu veselību un higiēnu, taču tas jādara nepārspīlējot un ievērojot ausu ārstu ieteikumus. Pēdējos gados mediķi novērojuši, ka aizvien vairāk cilvēku sūdzas par dzirdes pasliktināšanos, ko radījuši ausu sēra korķi. Lai novērstu šo problēmu un rūpētos par kristāldzidru dzirdi, mājas apstākļos var izmantot izsmidzināmo līdzekli VAXOL, kura ārstnieciskās īpašības pārbaudītas un atzītas jau vairākus gadu desmitus. 
 
Visbiežāk sastopamās ausu problēmas
Otolaringologs Dace Snippe, kura praktizē SIA «Locus Medicus» un klīnikā «Linezers» min, ka Latvijas iedzīvotāji visbiežāk sastopas ar sēru korķa veidošanos ausīs. «Sēra korķi ir pēdējo gadu aktuālākā problēma, ar kuru cilvēki vēršas tieši pie ausu ārsta, minot, ka sākuši sliktāk dzirdēt, jo ir aizkritušas ausis. Pārbaudes rezutlātā atklājas, ka dzirde cilvēkam pasliktinājusies vien tāpēc, ka ausīs ir izveidojušies sēra korķi.
Nākamā ausu saslimšana Latvijas klimatiskajos apstākļos ir vasarās, kad visbiežāk cilvēkiem atklājas ārējās auss ejas iekaisums. Sevišķi uzmanīgiem jābūt karstā vasarā, kad cilvēki no tveices bieži atveldzējas ūdenī un svīst, tāpēc gadās arī pakasīt ausi, kā rezultātā, karstajā un mitrajā vidē diezgan viegli ausī tiek ievazāta infekcija. Ar ārējo auss ejas iekaisumu var saslimt arī dodoties ceļojumos uz dienvidiem, kur cilvēks diendienā ir peldējies, atbraucot uz Latviju nereti atklājas, ka sāp ausis. Ja ir gadījies saslimt ar ārējās auss ejas iekaisumu, tad sāpes mēdz būt no mazintensīvām līdz pat ļoti, ļoti stiprām. Turklāt auss var būt satūkusi un, tai pieskaroties, sajutīsiet nepatīkamas sāpes. Pie šīs saslimšanas arī dzirde var būt mazliet ierobežota, bet var arī nebūt. 
 
Ja divas iepriekšminētās ausu problēmas nav dzīvībai bīstamas, vien rada diskomfortu cilvēka labsajūtai, tad visnopietnākā ausu salimšana ir vidusauss iekaisums, ar kuru var salimt jebkurā gadalaikā. Ja ir vidusauss iekaisums, tad steidzami jādodas pie ārsta, jo šāda salimšana var būt pat dzīvībai bīstama. Tā kā rudenī un pavasarī ir iesnu sezona, tad jāuzmanās, jo kā blakusparādības iesnām var sākties vidusauss iekaisums,» visbiežāk Latvijā sastopamos ausu problēmgadījumus uzskaita otolaringologs Dace Snippe. 
Ausu sēra korķu veidošanās
 
Runājot par visbiežāk sastopamo ausu problēmu - sēra korķiem, otolaringologs skaidro, ka sēram ausī ir jābūt, jo tas auss ejā pilda aizsargfunkciju. «Sērs ausī ir vaskaina un taukaina viela, kas producējas pašā ausī un izklāj auss eju. Sērs aizsargā ausi no pārlieku liela mitruma, kā arī no sēnītēm un baktērijām. Tā kā tas ir labi, ja ausīs ir sērs.
 
Taču, ja sērs ausīs ir pārāk daudz vai tas slikti evakuējas no auss ejas, kā pirmos simptomus var novērot nepatīkamu sajūtu ausī un dzirdes pasliktināšanos, ja ar šādu lietu sastopaties pirmo reizi dzīvē, tad noteikti jādodas pie ausu ārsta. Gadās arī, ka cilvēks nodzīvo visu mūžu un ne reizi nesastopas ar auss sēru korķi. Katram cilvēkam tas ir individuāli,» atklāj otolaringologs. 
Sēra korķu problēma nav sevišķi aktuāla zīdaiņiem. Ja nav sūdzību sadzīvē šķiet, ka dzirde ir laba un valoda attīstās normāli, tad bērnu pie ausu speciālista ieteicams aizvest pirms skolas gaitu uzsākšanas. «Tad mediķis apskata austiņas, vai nav kāda hroniska saslimšana, kas būtu jānovērš, vai dzirde normāla un līdz ar to arī bērnam valoda attīstīta. 
 
Cilvēkam, kuram vienreiz ārsts konstatējis ausu sēra korķi, arī turpmāk jāseko līdzi savām ausīm, lai tajās neuzkrātos pārlieku lielā daudzumā sērs, kas nespēj pats izvadīties no auss ejas. Cilvēks, kurš reizi dzīvē sastapies ar sēra korķi, jau zinās kā rīkoties turpmāk, ja pasliktināsies dzirde. Taču arī ārsta apmeklējuma biežums katram cilvēkam būs individuāls, kādam vajadzēs vērsties pēc palīdzības ik pēc pusgada, bet kādam citam tikai pēc desmit gadiem, lai atbrīvotu auss eju no sēra korķa. 
Ja cilvēks samierinās ar sēra korķi ausī un turpina ar to staigāt, nekas labs nav gaidāms, jo dzirde pati no sevis neatjaunosies un turpināsies diskomforts. Lai atbīvotos no sēra korķa nekādā gadījumā nedrīkst ausīs bāzt sērkociņus vai ausu tīrāmos kociņus, jo šādi savainosiet ausi, tās bungplēvīti, bet sēru ievadīsiet tikai dziļāk auss ejā.
VAXOL - līdzeklis kristālskaidrai dzirdei 
Ja ausīs ir pārāk liels daudzums sēra, labs palīgs mājas asptākļos ir farmaceitiski attīrītas, rafinētas baltās olīveļļas izsmidzināmais līdzeklis VAXOL, kuram ir divējāda iedarbība - tas stimulē ausu sēra dabisko iztīrīšanos no auss kanāla, kā arī veido aizsargslāni, ja sēra ausīs ir mazāk nekā tas nepieciešams. Šo ausu aizsardzības līdzekli cilvēki lietojuši un atzinuši par labu jau vairākus gadu desmitus.
Pirmkārt, VAXOL atmiekšķē auss sēru, ja tas ir pamatīgi sakaltis un ciets, jo lielus un sakaltušus sēra korķus, pat ausu ārstam ir grūti izķeksēt, bet cilvēkam tas var būt nepatīkami un sāpīgi, tāpēc, ja ir pieredze ar lielajiem sēra korķiem, cilvēkam piecas dienas pirms viņš dodas vizītē pie ārsta, ieteicams ausīs pāris reizes dienā izsmidzināt vienu vai divas reizes VAXOL eļļu, kas atmiekšķēs sēru un atvieglos tā evakuāciju no auss ejas. Mēdz būt arī gadījumi, kad pāris reizes, iepūšot VAXOL eļļu ausī, ar šī līdzekļa palīdzību sēru izdodas atmiekšķēt un tas izvadās pats no auss un nemaz nav nepieciešama mediķa palīdzība. Tiesa gan, cilvēkam pašam ir jābūt zinošam par savu ausi, vai nav caurumi bungplēvītē, vai kāda cita problēma, jo pašrocīgi nedrīkst sevi ārstēt. 
 
VAXOL eļļu ir ļoti ērti lietot, izsmidzinot to ausī, nenodarīsiet pāri ausij, ko bieži vien var izdarīt ar ausu kociņu vai pipeti. Lai iegādātos šo eļļu, nav nepieciešama ārsta izrakstīta recepte. Vien gadījumā, ja ir citas auss saslimšanas problēmas, tad gan jākonsultējas ar ārstu par VAXOL lietošanu. Eļļu vienā lietošanas reizē vienā ausī var iepūst vienu vai divas reizes.
Otrkārt, VAXOL eļļu ieteicams arī lietot, ja sēra ausīs ir par maz. Tā kā VAXOL ir taukaina vieta, kas izklāj auss eju, šī eļļa darbojas kā protektors no samirkšanas un ausī veido aizsargslāni. 
VAXOL var lietot arī ausu slimību profilaksei. Šo līdzekli var paņemt līdzi ceļojumā uz dienvidiem, kā arī, ja cilvēks bieži atrodas mitrumā vai arī regulāri peldas. Ja VAXOL līdzekli lieto profilaksei, tad to ieteicams ausī iepūst pirms dodieties uz atklātu ūdenstilpni, baseinu, pirti vai saunu. 
 
Tāpat arī ikdienā jārūpējas par ausu higiēnu. Ausi var tīrīt tiktālu, cik tajā ieiet mazais pirkstiņš, lai auss ir tīra un estētiski izskatās. Nav ieteicams ausu mazgāšanā izmantot palīglīdzekļus, jo tas var ātri vien novest pie ausu ārsta apmeklējuma, kā arī pārmērīga ausu tīrīšana, ausīs var noārdīt nepieciešamo ādas mikrofloru. Ausīs nedrīkst pūst arī smaržas, jo smaržu komponenti var iznīcināt dabisko mikrofloru, » stāsta otolaringologs Dace Snippe. 
 
Par Vaxol iegādi vaicājiet tuvākajā aptiekā.
Sīkāku informāciju par Vaxol var iegūt www.vaxol.lv
vai Sirowa Rīga A/S, tel. 67098250, Katrīnas dambis 16, Rīga, LV1034."